суббота, 14 февраля 2015 г.

Розробки уроків

Тема. А. Міцкевич. Утвердження патріотизму в баладі «Світязь» та поемі «Гамалія» Т. Шевченка.



Мета. Поглибити знання учнів про життя та творчість двох представників братніх українського і польського народів: А. Міцкевича та Т. Шевченка; на основі компаративного аналізу довести, що ці два геніальні творці слова мають багато спільного; порівняти баладу «Світязь» та поему «Гамалія», знайти спільні та відмінні риси у цих творах,показати неповторність творчої спадщини митців,  їх значення для розвитку світової літератури,  застосовувати набуті знання   практично;    виховувати   інтерес  до  спадщини  Т.Г. Шевченка  та А. Міцкевича,  поглибити знання шляхом самостійного читання творів письменників, літератури про них.

Обладнання: портрети Т. Шевченка та А. Міцкевича, ілюстрації про життя та творчість митців, малюнки до творів, мультипрезентація, відео, виставка книг, аудіо записи.

Тип уроку:інтегрований урок ( урок компаративного аналізу - українська та світова література)

Форма проведення: «Урок-телеміст» (урок позакласного читання)



Він стоїть перед нами  - 
великий чарівник слова,
                                             творецьбезсмертних образів,
 людина величної трагічної 
                                             долі і високого патріотичного подвигу.
М. Рильський





І заповіт братерства та любові,
Що він нам дав, як стяг, на боротьбу,
Перелетить луною в інші мови
І правдою подужає злобу.
М. Старицький



Хід уроку
І Організація навчальної діяльності
(Клас заздалегідь поділений на дві групи. Можна провести телеміст між двома класами).
І група «Юні любителі творчості А. Міцкевича»(вчитель світової літератури),
ІІ група «Знавці творчості Т. Шевченка» (вчитель української літератури).

(Кожна група має свій девіз «Український Мойсей», «Великий Кобзар» - «Апогей польського романтизму», «Вічний мандрівник», жетони з написами «Літературознавець», «Біограф», «Літературний критик», «Журналіст». «Довідкове бюро»)

ІІ Мотивація навчальної діяльності
Вчитель світової літератури.У кожного народу є поет, який є символом нації. Для німців – це Гете, для англійців - Байрон, для росіян - Пушкін.
Сьогодні ми поговоримо  про двох геніальних митців, які залишили неперевершений здобуток у світовій літературі.
Апогей польського романтизму, геніальний поет і мислитель, що приніс світову славу польській літературі. Вічний вигнанець, який любив свою Батьківщину понад усе, але повернувся додому тільки через 35 років після своєї смерті.
-         Про кого йде мова?
Вчитель української літератури.Символ нації. Український Пророк.  Великий Кобзар. Наше минуле, сьогоднішнє і майбутнє. Він живе в Україні, а Україна живе в нім….
-         Кого характеризують ці слова?
-         Міцкевич і Шевченко. Два геніальних поети, які зуміли підняти на нечувану висоту літературу свого народу. Два патріоти, які понад усе любили свою землю і возвеличували її у своїх творах.
ІІІ Оголошення теми і завдань уроку
Тема уроку: Утвердження патріотизму у баладі «Світязь» А. Міцкевича і поемі «Гамалія». Т. Шевченка.
Мета: на основі компаративного аналізу балади та поеми прослідкувати, як розкривається ідея патріотизму у творах.
Епіграф.
Проблемне питання: чи актуальна ідея патріотизму в наш час?

-         Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Сьогодні ми проводимо не звичайний урок, а урок -  «Телеміст» між братніми польським і українським народом, на якому повинні довести, що об’єднує і що різнить цих геніїв, вчитися розуміти мову українського Кобзаря і польського Пророка. 
(Учні отримали випереджальні завдання: дослідити головні етапи життя та творчості двох Титанів, підготуватися до аналізу балади і поеми)
-          
-         Що таке патріотизм? (Патріотизм – це любов та відповідальність. Любов до землі на якій ти народився, та відповідальність за її долю та долю твого народу.)
-         Патріоти́зм  — це любов та відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам.
-          
-         Кого вважають патріотом? (патріот – це той, хто любить свою країну)

ІVСприйняття та засвоєння нових знань
І сторінка Життєвий шлях світочів двох братніх народів – Т. Шевченка та А. Міцкевича
«Його ім’я буде жити вічно»
1. Метод «Кластер».Презентація проектів
1) Презентація «Вічний мандрівник» під музику «Полонез Огінського»
( перегляд відео з супроводом)
Доля поляка  Адама Міцкевича була такою ж сумною, як і ця мелодія, написана його земляком М. Огінським, коли той, як і Міцкевич, проти своєї волі змушений був покинути батьківщину, вічно блукати світом і плекати надію на зустріч з вітчизною, яку все життя так палко любив.
-         А що скажете ви?
Розповідь учня.(Життєві шляхи А. Міцкевича тісно переплелися з долею різних країн і народів: народився на          хуторі Заосьє  Новогрудського повіту в Білорусії, навчався в Литві у м. Вільно, зараз Вільнюс, на чотири з половиною роки (з квітня 1824 до травня 1829) насильно був відправлений на проживання в Росію, мандрував українськими дорогами й стежками. Відвідав Київ, Харків, Одесу, Єлизаветград (тепер Кіровоград), Крим. Понад двадцять п’ять років проживав  у Франції, помер у Константинополі і тільки через 35 років після смерті потрапив на рідну землю, яку обожнював. У 1890 р. його прах знайшов упокій у польському некрополі у крипті Вавелівського замку в Кракові.
До речі, я мала можливість бачити могилу Міцкевича у Кракові, коли перебувала там минулого року.
Коментар.Три братніх народи: польський, білоруський та литовський доводять своє право вважати Міцкевича своїм поетом.

- Що підготували знавці української літератури про Т. Шевченка?

2) Колаж «Символ української нації» (збірка «Два Тараси»)

Наступне завдання…. Для знавців польської літ.
3) «Дешифрувальник»«Що в імені моїм…» - розшифрувати прізвище митців (Колективна робота)
Ви повинні були дати чітку лаконічну характеристику кожного поета за літерами його прізвища.
    Шширокий світогляд                           Мужній патріот
    Енергійний  митець                               Інтелектуальна особистість
    Величний  поет                                      Ц ілеспрямована людина
    Ч уйний     душею                                 К мітливий романтик
    Е моційний   художник                         В олелюбний поет
    Н ещасливий    у коханні                      Изасновник романтизму
    К ращий   серед кращих                       Ч есний перед народом
    Обдарована особистість

4. Прийом «Кола Вена»Що об’єднує поетів?

Завдання для знавців укр.. літ знайти перехресні життєві шляхи А. Міцкевича і Т. Шевченка.


§  Засновник польського романтизму
§  Розвивав жанр сонету
§  Географія його життя – вся Європа

  • Були активними учасниками таємних організацій
  • Не мали можливості жити на батьківщині
  • Їх твори – зразок служіння своєму народові














Український поет
Великий Кобзар
Викуплений з кріпацтва